Archiv autora: Jaromír Červenka

2020 Zakončení pěší turistiky – Vzhůru do Bílých Karpat 10.-11.10.

Bílé Karpaty, obzvláště pak jejich dva nejvyšší vrcholy, Velká Javořina a Velký Lopeník, jsou oblíbeným cílem mnoha návštěvníků hor. Na závěr letošní sezony pěší turistiky tam míří i náš turistický kroužek.
Je 10. října, sedm hodin ráno, je relativně teplo, ale neprší, přestože nám z ČHMÚ celý předchozí týden vyhrožovali deštěm. Tentokrát nás nepoveze náš dvorní šofér Luboš, jelikož má rodinnou oslavu. Poslal místo sebe svého kolegu – no, uvidíme. Usedám na sedadlo za šoféra. „Toho pejska budete muset dát někam dozadu, hrozně smrdí,“ upozorňuje mě. To není možné, myslím si v duchu. Včera jsem ji vykoupal a vyčesal, ale pro jistotu si k Žofce přičichnu. A opravdu. Ta potvora se ráno, když jsem ji vypustil se vyvenčit, vyválela v pohnojeném políčku, které jsme den předtím zorali. V Rychalticích, na poslední zastávce, kontrolujeme seznam účastníků. Už na první pohled jich je poněkud méně, než bylo původně přihlášeno. S tím se však tentokrát počítalo. Garant zájezdu informuje účastníky o vládních covid-restrikcích a zároveň bedlivým okem sleduje účastníky, jestli některý náhodou nezakašle. Všichni jsou však fit, i roušky mají vzorně nasazeny. Výborná zpráva je, že Aleš a Míša, ač bohužel s námi nejedou, věnovali sponzorskou omluvenku ‚Gustav 13°‘. A to se počítá! Ještě jsem lehce pokárán šoférem, že jsem mu aspoň den dopředu nenahlásil přesně místo startu dnešní trasy. Nedaří se mu ho totiž vložit do navigace. No, uvidíme. Nahlížíme spolu do jeho automapy z roku jedna dva. Ukazuji mu místo startu, … a můžeme vyrazit. Pokračování textu 2020 Zakončení pěší turistiky – Vzhůru do Bílých Karpat 10.-11.10.

2019 – Pozvánka na Novoroční výstup na Kubánkov

TJ SOKOL Hukvaldy
Odbor Klubu českých turistů

Vás zve na 34. NOVOROČNÍ VÝSTUP NA KUBÁNKOV

Sraz účastníků bude 1. 1. 2019 v 11.00 hodin na vrcholu. Společný odchod hukvaldských turistů bude v 9.30 hodin z koupaliště. 

Touto akcí se opět připojujeme k akci ústředí Klubu českých turistů NOVOROČNÍ ČTYŘLÍSTEK, při kterém můžete přispět potřebným a  věnovat finanční částku, která bude použita na vybudování  nových turistických tras pro vozíčkáře. Za příspěvek 20,- Kč a více obdržíte odznak čtyřlístku a kartu s prezentací KČT.

2018 Zakončení peší turistiky Helfštýn – Teplice n.B.

Zakončení sezony pěší turistiky 2018 – za půvaby podzimní krajiny.

Je 3. listopadu, osm hodin ráno, zamračeno, celkem teplo a zatím neprší. Stojíme na zastávce a říkáme si, proč ještě autobus nejede, když na Hukvaldech stejně nikdo nenastupuje. Při probírání kapes přicházím ke zjištění, že jsem zapomněl piškotky pro Žofku. Malér. Pokračování textu 2018 Zakončení peší turistiky Helfštýn – Teplice n.B.

20.10.2018 Po zarostlém chodníčku – spadaným listím – Akce 100let republiky

I. Na startu.
Je 20. 10. 2018, půl desáté ráno, areál Hospůdky na Koupališti. Sluníčko se dere zpoza padající mlhy a je relativně teplo, asi 10°C. Přicházejí další a další natěšení účastníci. Fronty u registrace i u okýnka s občerstvením se prodlužují. Žofka se zdraví se svými psími kamarády. Předseda našeho turistického kroužku Jirka Strakoš vítá všechny účastníky a upřesňuje program – letos, u příležitosti 100 let republiky a 130 let KČT je připravena i varianta trasy se „zeleným překvapením“, vedena přes Kupelky. Za programovou radu oblastního výboru KČT drží řeč Zbyněk Husák. Pokračování textu 20.10.2018 Po zarostlém chodníčku – spadaným listím – Akce 100let republiky

Reportáž z pochodu „Po zarostlém chodníčku“. jaro 2018 – autor článku Jaromír Červenka

Reportáž z pochodu „Po zarostlém chodníčku“. 

Kapitola první – na startu.

Je ráno 12. 5. 2018, 08:30, polojasno a poměrně teplo. Areál Hospůdky na Koupališti je již zaplněn nedočkavými účastníky. V ohromném kotli na ohništi míchá kuchař guláš. V dalším kotli se vaří zelňačka. Návštěvníci vyplňují přihlášky a staví se do fronty na účastnické listy. Vše klape jako dobře namazaný strojek. Vlaďča a Jirča pozdravují Radku. „Vyřídím,“ slibuju a jelikož mám jen velmi krátkodobou paměť, vzápětí zapomínám, co jsem slíbil. Vyplňuji startovní lístek a stavím se do fronty na účastnické listy. Ta se mezitím prodloužila až k výčepu. „Máš číslo 101,“ usmívají se Hanka s Maruškou. Před nimi, na stole plném razítek a odznaků a účastnických listů, se tyčí lahvinka posilujícího nápoje. Někteří účastníci startují načerno. Zlomyslně se usmívám. Dobře jim tak, ještě neví, že prohlídka hradu pro ně nebude zdarma. Pokračování textu Reportáž z pochodu „Po zarostlém chodníčku“. jaro 2018 – autor článku Jaromír Červenka

2018 Reportáž z lyžovačky – Kouty nad Desnou

Je ráno 23. 2. 2018, vyjíždíme z Hukvald a v Olomouci u Globusu budeme nabírat poslední dva účastníky zájezdu. Stojí na zastávce MHD, projíždíme kolem, aniž bychom zastavili. „Ani nám nezamávali“ suše konstatuje Petr. Při druhém průjezdu však již oba nastupují a my uháníme vstříc Jeseníkům. Čím blíže ke Koutům, tím méně sněhu. Šofér Luboš se jenom směje: „Neboj, v Koutech se to změní“. Má pravdu, parkoviště v lyžařském areálu je pod sněhem. Pokračování textu 2018 Reportáž z lyžovačky – Kouty nad Desnou