Pro zájezd na ukončení pěší turistiky KČT Hukvaldy v roce 2014 jsme si vybrali opět oblast Malé Fatry. Zájezd byl naplánován až na konec října – tedy 25.-26.10, takže jsme mohli očekávat i chladnější a nestálé počasí.

Ale jak už to bývá, člověk čeká a příroda ho nakonec přece jenom překvapí. My byli překvapeni mile, protože tak nádherné počasí na slovenských horách v tomto termínu jen málokdo z nás zažil.
Vybrali jsme si trasu na vrchol Osnica ( 1362 m. ), vrchol Stoh ( 1607 m. ), Poludňový Grúň ( 1460 m. ), obec Štefanová. Tato trasa patří mezi méně navštěvované – však i značení bylo zpočátku nevýrazné, ale na hřebeni se nám naskýtají nádherné výhledy na Slovenské hory. Mraky pod námi, modro nad hlavami a v dáli vidíme Vysoké Tatry, Velkou Fatru a celou Malou Fatru máme jako na dlani. Úžasné. Tady na vrcholcích Malé Fatry si „ užíváme „ pořádného terénu, bláto střídá sníh a led, kloužeme po kamenech a taky dochází i na ne zrovna příjemné pády. Ale vše nám to vynahrazuje pohled na krásné skalnaté vrcholky Malé Fatry, které některé zdoláváme. Adrenalinem je sestup po dlouhé sjezdovce z Poludňového Grúně na chatu na Grúni. U některých turistů došlo i na nedobrovolné válení sudů. Večer byl zpestřen malou oslavou kulatých narozenin našeho vzácného člena Tomáše Elbla.
Na druhý den jsme se vydali na hlavní hřeben Kysucké Vrchoviny. Opět – nádherné počasí, příjemná trasa a výhledy na Malou Fatru. V cíli výletu v Terchové jsme nemohli minout zdejší vyřezávaný mechanický betlém v kostele – krásná rukodělná práce.
Dva dny plné náročné turistiky, večerního posezení u kytar se zpěvem uběhly strašně rychle, byli jsme spokojeni s tak  prožitým víkendem a teď už nezbývá než se těšit na turistickou sezónu v roce 2015.

Slávek Koval