20.turistický zájezd pro rodiče s dětmi

6.6.2009 – Trasa: Staré Hamry, Samčanka – Obrázková cesta – Javořinka – Mičulky – rozcestí Lhotská – Kladnatá – Horní Bečva. Celkem asi 15 km.

Z autobusu vysedáme na parkovišti v osadě Samčanka (500m n.m.) a jdeme po modré turistické značce asi půl kilometru po hlavní silnici směrem Bílá.

Zde značka opouští hlavní silnici a vpravo začíná stoupat lesní cestou. Tady, na začátku stoupání je umístěna informační tabule s mapou a povídáním o historii obrázkové cesty na Javořinu. Asi po 100m odbočíme vlevo na chodníček a vydáme se souběžně s modrou turistickou značkou po „Obrázkové cestě“ do osady Javořinka. Tato cesta byla zevrubně popsána v dubnovém měsíčníku TRUBAČ. Cestou si se zájmem prohlížíme obrázky, rozvěšené na vysokých stromech. Na konci osady, v sedle (800m n.m.) pod vrchem Javořina, děláme malou občerstvovací přestávku a představujeme si, jak obtížné muselo být každodenní docházení dětí z této osady do školy ve Starých Hamrech v době před jejím zatopením přehradou Šance. Jdeme dále a asi po 200m se modrá značka stáčí vlevo. My však odbočíme vpravo a lesními cestami jdeme k osadě Mičulky a pak dále západním směrem. Asi po 3km narazíme na žlutou turistickou značku, která nás přivede na rozcestí Lhotská. Pokračujeme přes Kladnatou na Horní Bečvu. Do obce sestupujeme cestou mezi nádherně rozkvetlými horskými loukami a končíme u restaurace Valaška, kde nás již čeká autobus. Trasu zvládnou i méně zdatní turisté, kteří se ale musí umět dobře orientovat na lesních cestách bez turistického značení. Trasu pečlivě připravil a zorganizoval pan Ing. Tomáš Elbel.

                                                                                                                                                             Červ*

{joomplucat:47 limit=9|columns=3|ordering=random}

Celá galerie