Pochod se jde 2x ročně a to v polovině května a po druhé koncem října, přesněji ve svátek 28. října, kdy se jde opačným směrem. Letos se konal už 35.ročník. Celá trasa je značena místním červenobílým čtverečkem jaký se používá pro naučné stezky. Podzimní trasa pochodu začíná u hospůdky Na Koupališti na rozcestníku Hukvaldy-koupaliště a zpočátku vede souběžně s modrou turistickou značkou a první kilometr je zprudka do kopce k Janáčkově lavičce, kde je krásný výhled na Malou a Velkou Stranu a také na hrad Hukvaldy. Potom trasa už mírnějším stoupáním pokračuje na Babí horu a potom na vrch Kubánkov. Tato trasa je části Naučné stezky Hůrky, která vede až do Palkovic. Z Kubánkova se jde převážně souběžně se žlutou turistickou značkou a taky Naučnou stezkou Janáčkův chodníček až se dojde do Kozlovic do areálu Na mlýně. Tady bylo připraveno občerstvení, ale opět obsluha nestíhala obsloužit davy turistů. Je to už takový kolorit tohoto podzimního chodníčku a my s tím už tak nějak počítáme. Turisté si tady mohli zakoupit účastnický list a taky do svých tzv. cancáků ( turistických knížek ) orazítkovat různá razítka věnované různým pamětihodnostem a přírodních památek z Hukvald a z okolí Hukvald. Od Mlýna cesta pokračuje do kopce na vrch Skalka okolo Křížové cesty až k dřevěné zvoničce. Odtud se jde kolem oborního plotu k žebříku, kterým se dá dostat do hukvaldské obory. V této oboře se chová dančí a mufloní zvěř. Naučná stezka Janáčkův chodníček pokračuje oborou rovnou do Hukvald , ale naše trasa pokračuje Naučnou stezkou Hradní vrch, která vede až nahoru na hrad. Turisté, kteří se zaregistrují na této akci mají možnost navštívit bezplatně hrad Hukvaldy. Letos této možnosti využilo na 48 turistů. Probíhají zde neustálé opravy a tak je zde co vidět. Trasa tohoto pochodu končí opět u hospůdky Na Koupaliště, kde je pro turisty připraveno občerstvení v podobě dršťkové a slepičí polévky a je nutno říci, že tady jsou na davy turistů připraveni. Celý den bylo pěkné podzimní počasí a tak se výlet vydařil. Trasa taky není moc náročná – má jen 15 km.

Podzimní chodníček – cesta vede pěknou přírodou a hlavně podzimní příroda,když je vše krásně vybarveno tuto krásu ještě zdůrazňuje.

Díky krásnému počasí v tomto svátečním dni se tohoto podzimního pochodu zúčastnilo 293 registrovaných turistů z blízkého i dalekého okolí.

 

Slávek Koval