Ve dnech 10.2. – 12.2.2023 KČT Hukvaldy zorganizovalo tradiční zimní lyžařský zájezd.

Večer před odjezdem bohužel poměrně dost přihlášených účastníků a dětí onemocnělo a na poslední chvíli se museli odhlásit. To způsobilo zachmuřeně výrazy na tvářích několika zbylých mladších účastníků zájezdu. Naštěstí někteří za sebe našli náhradníky, a tak jsme mohli v pátek ráno ještě za tmy odjet z Rychaltic v počtu 36 osob. Řidiče autobusu zradila navigace, podobně jako při podzimním zájezdu na Diablak, a navedla ho pod poněkud nízký železniční most. Znamenalo to zajížďku a zdržení, ale trpělivost se vyplatila a za chvíli jsme vystupovali pod sjezdovku na Paprsku. Počasí přálo, svítilo sluníčko s teplotou pod bodem mrazu. Dobré podmínky pro sjezd a ideální pro běžky. Mohli jsme vybírat z několika upravených okruhů o délce dohromady kolem 60 km. Někteří využili možnosti na běžkách sjet přímo do Starého Města kolem Dalimilovy rozhledny těsně před západem slunce. Další zkušení borci zabloudili až na Kladské Sedlo, ale domluvený sraz u autobusu i tak stihli. Následovalo seznámení řidiče autobusu se zledovatělým kopcem pod naší ubytovnou. Nakonec od něj nepadlo ani jediné sprosté slovo, cestou cca 100 m couval, zvedal a spouštěl zadní nápravu a přinutil jedno auto v protisměru velice rychle couvat, aby nemusel zastavit a vyjel!

Druhý den většina běžkařů využila možnosti dostat se do upravené stopy po vlastních a někteří k cestě zpátky využili autobusu vracejícího se ze sjezdovky v Kunčicích, kde tentokráte lyžovala skupina sjezdařů. I když předpověď nebyla ideální, realita počasí byla lepší. Velkou část dne svítilo sluníčko. Sjezd z chaty Návrší přes sjezdovku Králičák opět do Starého Města potěšil.

Třetí den probíhal podobně, jen s tím že autobus vysadil sjezdaře u areálu Ski Králičák s několika sjezdovkami vedoucími na různé světové strany. Odjezd byl z tohoto místa, které bylo i místem srazu s běžkaři. Cca hodinové zdržení nám opět způsobila zledovatělá a strmá cesta, kde autobus při otáčení nad ubytovnou tentokráte auto v protisměru nepřinutil couvat a potom měl obrovský problém se v kopci rozjet.

Návrat proběhl přes Olomouc a kolem 19:00 jsme dorazili do sběrného dvora v Rychalticích, vyzvedli auta zaparkovaná v tomto areálu a celou akci ukončili. Dosavadní odezvy účastníků jsou vesměs pozitivní, a proto uvažujeme toto místo navštívit i příští rok.

Martin Raška

Penzion Sport ve Vojtíškově
Lyžařský areál Paprsek
Běžkařská stopa z Paprsku
Staré Město pod Sněžníkem
Snídaně
Zdatní běžkaři dojeli 2. den z Vojtíškova až k turistické chatě Návrší
Návrší
Rozhledna Štvanice alias Stříbrná Twiggy nad Ski areálem Kraličák
Odjezd v neděli ráno z Vojtíškova 🙂