19. turistický zájezd pro rodiče s dětmi

Jednodenní turistický zájezd pro rodiče s dětmi, pořádaný odborem KČT se uskutečnil v sobotu 7.6.2008. Před pěší túrou byla zajištěna exkurze v „Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně“. Elektrárna se začala stavět již v roce 1978, pak ale byla stavba převedena do útlumového programu.

V roce 1985 byl projekt zmodernizován, ale o dokončení bylo rozhodnuto až po roce 1989. Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží dvěma tunely o průměru 3,6m. Elektřinu do sítě dodávají dvě Francisovy turbíny, každá o výkonu 325MW. Po zhlédnutí filmové prezentace v informačním centru se nás ujal dispečer, se kterým jsme měli předem smluvenou trasu, rozšířenou na kompletní prohlídku strojního zařízení tohoto pozoru-hodného díla. Pro technicky založené účastníky to byla opravdová lahůdka. Po prohlídce spodní části elektrárny jsme vyjeli autobusem k její horní nádrži, odkud je nádherný výhled na panoráma Hrubého Jeseníku a jeho nejvyšší vrchol Praděd.

Počasí nám přeje, takže vyrážíme na 15 km dlouhou pěší túru. Nejdříve jdeme neznačenou lesní cestou. Rozsáhlé rašeliniště překonáváme po dřevěných chodnících a lávkách. U „Františkovy myslivny“ se napojujeme na zelenou turistickou značku a po ní vystupujeme na hřeben Hrubého Jeseníku. Po krátkém odpočinku spojeného se svačinou u „Jelení studánky“ jdeme přes vrcholy „Plechý“ a „Ztracené skály“ k motorestu „Na Skřítku“, kde nás již čeká autobus a cesta domů. Tohoto poznávacího zájezdu se účastnilo celkem 47 účastníků, z toho 15 dětí.

Prohlídku elektrárny lze objednat zde: ic@energotis.cz

{joomplucat:44 limit=9|columns=3}

Celá galerie