26.9.2009
Ve dnech 26-28.září jsme uspořádali pro zájemce cykloturistiky zájezd k ukončení cyklosezóny 2009. Zamířili jsme pro nás do celkem neprobádaného území – Rychlebských hor. V sobotu jsme brzy ráno vyjeli od hasičárny v Rychalticích – pro změnu jsme opět opravovali autobus – připojení k vozíku.

Jinak cesta probíhala bez problémů a v 9 hodin jsme mohli složit kola ve Vidnavě na náměstí a odtud vyrazit na plánovanou trasu. Vyrazili jsme po cyklotrase 6047 a zároveň po turistické zelené značce na Smolný vrch a Venušiny misky. Jen někteří se podívali na samotný vrch. Odměnou jim byla krásná vyhlídka na část Rychlebských hor a také zde bylo malé skalní město. Dále jsme pokračovali k rybníkům a do Černé Vody kde jsme narazili na Hotel U Zdražilů kde jsme se zastavili na pivko a polévku. Pak jsme zamířili k hradisku Kaltejnštejn po červené tur. značce. Jeli jsme pěknými loukami , občas jsme kola i tlačili, ale výhledy do okolí za to stály. Z hradiska se zachovala jen severní obranná zeď a poškozená válcová věž. Určitě stojí toto hradisko za prohlídku. Vydali jsme se dále do obce Žulová kde jsme odbočili na modrou turistickou značku a po ní se vydali na Nýznerovské vodopády. I když jsme byli na turistické značce, tak jsme jeli po slušné asfaltce až k vodopádům. Na soutoku dvou potoků Stříbrného a Budínského potoka byla přírodou vytvořena soustava kaskád a vodopádů o výšce až 14 metrů.Z Nýznerovských vodopádů je možné pokračovat dále po zelené k Sokolím skalám kde je vybudováno kryté tábořiště i s krbem. Toto ocení převážně trampi – až k tomuto tábořišti vede slušná asfaltka. My jsme se vrátili od vodopádů do vesničky Skorošice. Hospůdka Na Kovárně jak uváděla mapa byla už delší dobu mimo provoz a druhá hospůdka se otvírala až ve 4 odpoledne. Jinak tady zdechl pes – doslova vymeteno ve vesnici. Pokračovali jsme tedy po cyklotrase 6043 až do Nové Vésky k hájence .Tady byla vidět ta spoušť, co způsobila letošní červnová povodeň. Poničené cesty, potoky s vyhloubenými koryty, zaplavené domky/ většinou víkendové chaty / atd. Čekal nás ještě krátký úsek cesty do prudšího kopce a pak už jen 6 km sjezd lesem do obce Uhelná. Tady na růžku jsme objevili hospůdku s pivem za 10 Kč. Ale jednalo se jenom pro dnešní den. O jídle ani nepíšu – to bylo zdarma.Nebylo divu, že celý náš cyklozájezd okupoval zrovna tuto hospodu.Jelikož byla už pokročilá doba vyrazili jsme přes Horní Fořt k ubytovně v Račím údolí. Ubytovna s hřištěm, tenisovým kurtem a velkým ohništěm je na samotě na kraji lesa. Ideální i pro rodiny s dětmi. Trochu to připomíná rekreační objekty z před 30-ti lety, ale ubytování bylo slušné, vícelůžkové pokoje prostorné, sprchy s teplou vodou a stravování bylo taky dobré. Za cenu asi 250 Kč s polopenzí – co si víc přát. Dnes jsme najeli zhruba 55 km.

 
27.9.2009
Po snídani jsme vyjeli na dnešní tůru přes Javorník po zelené do táhlého stoupání Komáří dolinkou po cyklostezce – jelo se neustále v lese, počasí se vyznamenalo, takže i když do kopce, docela to odsejpalo. Mířili jsme na Borůvkovou horu – jeli jsme po nějaké cyklostezce, která není ani v mapě zaznačena, ale kupodivu nás dovedla až na Borůvkovou horu bez nějakého bloudění. Mohli jsme kvitovat nově postavenou rozhlednu / 2008 / kde jsme neplatili. Žíznivým a hladovým turistům přijde určitě vhod stánek s občerstvením s čepovaným pivem a i nějakým tím teplým jídlem za slušnou cenu / berou i zlote/. Z vrcholu rozhledny lze dohlédnout na celé Rychleby, Kralický Sněžník, Otmuchowická jezera v Polsku atd. Prostě krásné výhledy. Po opuštění Borůvkové hory se část cyklistů vydala po hřebeni po červené značce do Bílé vody. Čekalo je asi 4km po stezce, která byla místy na kole nesjízdná. Od rozcestí na Růženci to již bylo fajn z kopce až do Bílé vody.Tady jsme překročili hranici a dál jsme putovali Polskem – značení zde bylo špatné a těžce jsme se orientovali. Přes Kamienicu, Goscice jsme opět přešli hranici v Horních Hošticích. Přes Bílý Potok – kde mimochodem výborně vaří v hospůdce na návsi jsme přijeli do Javorníku. Tady stojí za to navštívit zámek Jánský Vrch s francouzskou zahradou. Na ubytování to již je jen slabých 5 km. Dnes jsme najeli 65km.

28.9.2009
Poslední den putování po Rychlebských horách : přes Javorník jsme vyjeli směr Bernartice po cyklostezce 6041. Cesta byla super, převážně po rovince, takže ve Vidnavě jsme byli brzo a museli jsme čekat až otevřou hospůdku na náměstí. Pivíčko přišlo vhod a mohli jsme dále jet po hranici přes Výhled, Supíkovice, Písečnou a Studený Zejf. Tady jsme museli trochu zabrat, jelikož cesta stoupala. Jeli jsme po modré do Chebzí a dál po cestě k pramenům Olešnice. Po trase jsme měli na několika místech možnost občerstvit se z několika studánek. Stále jsme stoupali a žlutá značka nás dovedla až do osady Rejvíz. Tady byla možnost zastavit se na oběd a vybrat si z několika hospůdek. Po obědě jsme se vydali do Zlatých Hor kde nás čekal autobus s přívěsem na kola. Z Rejvízu jsme se dali po úplně nové asfaltce směr Dolní Údolí a Zlaté Hory. Cesta vedla z kopce , takže tento 8-mi kilometrový sešup jsme si opravdu užili. Dnes jsme najeli 55 km. Musím konstatovat, že tento cyklovýlet se poved a přiblížili jsme si oblast Rychlebských hor.
Mapa KČT č. 54 : Rychlebské hory a Lázně Jeseník