Prolog.
Zájezd byl naplánován na sobotu 20. 2. 2010. Zima je zatím v plné svojí kráse a zájemců o lyžařský zájezd je tolik, že musíme u dopravce objednat větší autobus. Avšak s blížícím se termínem zájezdu ubývalo sněhové pokrývky a úměrně s tím ubývalo i zájemců o lyžařské radovánky. Do autobusu nakonec nastoupilo jen 20 turistů – lyžařů. Nevím čím to je, ale mnozí naši turisté si stále ještě myslí, že když je málo sněhu v nížině, že ho nutně musí být málo i na horách. A tak se pro jistotu v pěkně teplé postýlce otočí na druhý bok. Dobře jim tak.

Lyžařský zájezd – Jablunkovsko.
Letošní trasu pro běžkaře připravil Jiří Mlčoch:

Bukovec (0 km) – Na Dílku (2km) – Komorovský Grúň (2,5 km) -chata Gírová (5 km) – Studeničný, rozcestí (7,5 km) – Zápověď (10 km) – Mosty u Jablunkova, lyžařský areál (11,5 km) – Jablunkov, náměstí (18,5 km).
Autobus nás vysazuje po deváté hodině na točně autobusů v Bukovci. Drobný déšť, který nás provázel cestou zde se začíná měnit ve sněžení. Zde se loučíme se sjezdaři, kteří pokračují do ski-areálu v Mostech u Jablunkova. Po krátké poradě a několika foto bereme běžky na ramena a vydáváme se, zatím pěšky, po červené značce na hřeben. Rozbředlý sníh se vzrůstající nadmořskou výškou viditelně tuhne a přibývá ho. Po 15 minutách chůze obouváme lyže, děláme úvodní startovní fotku a za znatelně optimističtější nálady vyrážíme na trasu. Viditelnost není ideální, zpočátku máme i trochu potíže dobře namazat, ale bývalo už hůře. Sněhu je však dostatek a i stopa je částečně upravená. Je poledne a my jsme právě u chaty Gírová. Tu samozřejmě nemůžeme minout a tak si v příjemném a útulném prostředí dáváme dobrou česnečku a dobré pivo. I když je chata obsazena do posledního místečka, pan hospodský vše bravurně a rychle zvládá. Všeobecná spokojenost. Po hodince děláme fotku před chatou a vyrážíme na další úsek trasy. Čeká nás nádherný a velmi dlouhý sjezd, je to vyhlídková jízda až do ski-areálu v Mostech. Tady se krátce setkáváme s našimi sjezdaři. Jsou velice spokojeni a vysjezdovaní, protože je tu poměrně málo lidí a žádná fronta na vleku. My pak pokračujeme upravenou stopou po loukách až do Jablunkova. Před městským hřbitovem zouváme běžky, všichni přežili, dáváme si po štamprličce a jdeme počkat do místní hospůdky na autobus se sjezdaři. Tam hodnotíme dnešní akci. I když nepanovalo zrovna náborové počasí, rozhodně to stálo za to. Tak zase příště.

Epilog.
Tomáši, našel jsi už čepici? Oldřichu, našel jsi už boty? Jarku, našel jsi už lyže?

Červ*