Šťastná shoda náhod tomu chtěla, že jsem se letos v červnu mohl zúčastnit cykloturistického zájezdu do Litvy, který pořádal KČT Hukvaldy. Procestovali jsme 2700 km autobusem a 300 km na kolech.

Viděli jsme velký kus Litvy,od hlavního města Vilniusu, přes basketbalu zasvěcený Kaunas, Kurskou kosu, Klaipedu, Nidu, Horu křížů, Trakai až po pobyty v národních parcích Žemaitija a Dzukija. Jako bonus, bylo ubytování a projížďka v Polsku, v Wigerském národním parku.
Ani se mi nechce věřit, co se dá všechno stihnout za jeden týden. Zájezd byl naplánován tak, abychom z Litvy poznali co nejvíce. Viděli jsme všechny hlavní turistické atrakce. Ubytování bylo v pěkných, nových kempech, ve kterých, díky termínu, jsme byli téměř sami. Naplánované cyklotrasy byly plné překvapení. Od dokonalého značení až po „práci“ s mapou a dotazy u místních, velmi ochotných obyvatel. Díky tomu jsme mohli vidět litevskou krajinu, cit Litevců pro práci s dřevem, úpravu okolí obydlí, plno pasoucích se krav a koní, hejna čápů, užít si všechny druhy povrchů na cestách, zažít každodenní přeháňky, ochutnat litevské pivo Švyturys, obdivovat sochy z písku, odpočívat v kádích s horkou vodou.
Každý si asi odnesl ze zájezdu ten svůj největší zážitek, na který bude při prohlížení fotografií vzpomínat. Já jich mám několik. Ten první je, když jsem viděl přívěs na kola, který si postavila parta nadšenců sama. Byl jsem na několika cyklozájezdech, ale s něčím podobným a dle mého názoru téměř dokonalým jsem se tam nesetkal. Ale největší zážitek byl ten, že jsem měl jedinečnou možnost strávit týden s partou báječných lidí, kteří na sebe slyší, navzájem se respektují, pomáhají si a hlavně, dovedou se bavit. Proto chci poděkovat všem Jirkům, Petrům, Slávkovi, Rolandovi,… Všem dívkám a ženám, ty raději nejmenuji, aby to některé nebylo líto. Byli jste báječní a děláte to dobře.
Stanislav Kahánek
Mladá Boleslav 11.07.2014