Ve dnech 16. – 18. září 2016 jsme ( KČT Hukvaldy ) uskutečnili cyklozájezd do pohoří Železné hory. Pro přiblížení se tato oblast nachází mezi městy : Chrudim, Hlinsko, Čáslav. Toto pohoří patří k méně navštěvovaným, ale o to větší bylo naše překvapení, kolik se zde nachází přírodních zajímavostí, kulturních a technických památek. Železné hory nepatří k nejvyšším pohořím – nejvyšší zdejší kopce se nacházejí ve výšce těsně nad 700 m.n.m., přesto jsme museli zdolat – vyjet několik dlouhých a táhlých výjezdů. Na 24 cykloturistů se tedy vydalo do této oblasti, aby si přiblížili toto pohoří.

I když to s počasím vypadalo všelijak, měli jsme to štěstí, že nám skoro nepršelo, teplota byla ucházející. To ze zpráv z domova jsme se dovídalí, že Hukvaldy kropí dlouhotrvající déšť.

Celá oblast Železných hor je prošpikována množstvím zaniklých lomů a dolů, historickými památkami – především z doby Keltů – jejich obětní kameny a svytyně, opidum a zaniklých osad. Dále jsme navštívili takové památky jako zříceniny hradů Lichnice, Žumberk, Svojšice či Oheb u Sečské přehrady, zámky Chrudim,Slatiňany, Heřmanův Městec, z technických památek byly nejzajímavější Berlova vápenka v Třemošnicích, rozhledna na Zuberském kopci, ledna Bára u Chrudimi atd.

Krajina v Železných horách je protkána řadou koňských stezek. Koně jsme potkávali častěji než cyklisty. Plně jsme využívali těchto koňských stezek – člověk si ale musel dávat pozor na to, po čem jede…

Hluboký dojem v nás zanechala návštěva Veselého Kopce u Hlinska – vesničky o 30 staveních – převážně roubenek. V této vesničce – skanzenu se natáčely takové filmy jako Cirkus Humberto, Lotrando a Zubejda, Golet v údolí, Nesmrtelná teta nebo Sedmero krkavců. Podobný skanzen byl ke shlédnutí i v samotném centru města Hlinsko.

Po celé tři dny byla na kolech pohodová atmosféra, ubytování jsme měli zajištěno v hotelu Kapitán u Sečské přehrady. Za celé 3 dny jsme najeli zhruba na 150 km terénu.

A z ohlasu zúčastněných cykloturistů to nebyla naše poslední návštěva v Železných horách.