Zábřežská vrchovina turistický výlet v okolí Loštic

 V komorním obsazení jsme ve dnech 15. – 16. října 2016 absolvovali dvoudenní výlet po Zábřežské vrchovině v okolí Loštic a Litovle.

Zábřežská vrchovina je krásným, ale především turisticky zcela nedoceněným pohořím Moravy. Kromě několika málo turisticky „ profláknutých „ cílů jako je hrad Buchlov, Javoříčské či Mladečské jeskyně anebo Velký Kosíř – nanácký Mont Blanc tady turistu téměř nepotkáte. Poněkud to napravuje stále bouřlivěji se rozvíjející cykloturistika, přesto tady turistický ruch rozvoj teprve čeká.

   První den jsme se vydali trasu Zkamenělý zámek, naučná stezka Špraněk, Javoříčské jeskyně, hrad Buchlov, naučná stezka lišky Bystroušky, Loštice.

Tato 20-ti kilometrová trasa vedla převážně lesem, kde podzim hrál všemi barvami. Místy jsme vystoupali na výhledová místa jako Zkamenělý zámek, hrad Bouzov či Kadeřín. Dominantou této oblasti je hrad Bouzov, který patří nejen k nejkrásnějším moravským hradům, ale vůbec k nejkrásnějším hradům ve střední Evropě. Siluetu hradu Bouzov je možné spatřit již z velké dálky. Hlavně díky nápadné, asi 60 metrů vysoké věži zvané Hláska, jejíž zářivě červená barva svítí jako maják ukazující cestu do přístavu.

   Další dominantou zdejší oblasti jsou Javoříčské jeskyně – je to komplex několika desítek jeskyní, které vznikly v mohutném komplexu devonských vápenců v těsném sousedství obce Javoříčko.

   Navštívili jsme také muzeum olomoucký tvarůžek v Lošticích. Toto muzeum otevřené v roce 2014 přibližuje návštěvníkům výrobu, přípravu a historii tzv. „ olomouckých tvarglů „. Samozřejmostí pro nás byla i návštěva tvarůžkové cukrárny.

   Druhý den jsme se vydali na trasu kolem řeky Moravy do městečka Litovel. Na trase jsme šli převážně v lužním lese kde byly přírodní zajímavosti typu : jeskyně Podkova, kterou jsme prošli ( jednalo se asi o 200 metrovou jeskyni se zimovištěm vzácných netopýrů ), Čertův most – kamenný most, zříceninku Rytířskou síň a další zajímavosti.

   Po celý víkend nám počasí přálo, podzimní příroda nám ukázala plno barev na stromech, keřích, loukách a pastvinách. Tímto zájezdem jsme zakončili pěší zájezdovou sezónu 2016 našeho odboru KČT a už plánujeme zájezdy na rok 2017. A kam že to bude ?