Odbor Klubu českých turistů při TJ Sokol Hukvaldy uspořádal v sobotu 14. května 2022 již 41. ročník tradičního patnáctikilometrového turistického pochodu Po zarostlém chodníčku. Jubilejní loňský ročník počínající už čtvrtou dekádu musel kvůli proticovidovým opatřením proběhnout ve skromnější duchu, a tak se na ten letošní pořadatelé i účastníci těšili o to víc.

Start i cíl byl naplánován jako tradičně z areálu bývalého koupaliště na Hukvaldech, kde se turisté registrovali a mohli se před cestou občerstvit vynikající tvarůžkovou pomazánkou. Jarní trasa výpravy vedla přes Podoboří a vstupní bránu do obory až na hrad Hukvaldy, kde měli registrovaní účastníci zajištěno bezplatné vstupné do jeho areálu a mohli se tak zúčastnit víkendové akce Lidová řemesla – skupina Růže Draka zde po celý den předváděla ukázky z lovecké a zbrojířské dílny, práci řezbářů, lukostřelců, umění středověké kuchyně a mnoho dalšího z tradičních lidových řemesel. Děti určitě potěšila i zvířátka ze zoochovu Kružberk. Této atraktivity na trase se však nezúčastnili všichni, většina pokračovala oborou ve směru do Měrkovic a okolo zvoničky do skanzenu „Na Mlýně“ v Kozlovicích. Odtud se pak již stoupalo k nejvyššímu bodu pochodu Kubánkovu, kde bylo přichystáno další bohaté občerstvení (čepované pivo, opékané párky atd.) i posezení. Tímto děkujeme SDH Rychaltice za odvoz všech věcí a jejich technickou podporu. Z Kubánkova pak turisté pokračovali přes Babí horu a Janáčkovu lavičku zpět do areálu koupaliště, kde na ně čekalo další osvěžení pro hladová a žíznivá bříška ve formě tvarůžkové pomazánky a guláše, případně jídla z rychlého občerstvení hospůdky. Obsluhy u registrace na startu a na občerstvovacích zastávkách se ujalo celkem 11 dobrovolníků, kterým tímto také mnohokrát děkujeme.

Každý registrovaný účastník pochodu získal účastnický list, na který mohl sbírat razítka z jednotlivých stanovišť. Letošním motivem razítka pochodu byl žabí princ, kamenný symbol na trase, který můžete potkat poblíž Janáčkovy lavičky pod Babí horou. Pochodu se zúčastnilo celkem 321 registrovaných turistů, většina byla přespolních, ale také mnoho místních z okolních Fryčovic, Brušperka, Kozlovic, Mnišího a Palkovic. Mnoho z místních účastníků pochodu se ani neregistrovalo, takže celkové číslo zúčastněných bylo o mnoho vyšší (cca 380). Počasí vyšlo na jedničku, vyloženě vybízelo k dlouhé jarní procházce, obdivování probouzející se přírody a nabíjení její energie, a také ke každoročnímu setkání se s přáteli po dvouleté nucené pauze.

Celá akce proběhla za podpory těchto organizací: Turistické informační centrum Hukvaldy, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek a jeho pobočka hrad Hukvaldy, Spolek Koupaliště Hukvaldy, z.s., Minipivovar Hukvaldy a obec Hukvaldy. Velké díky patří všem organizátorům i zúčastněným.

Michaela Hrčková, člen výboru KČT

Turistický pochod Po zarostlém chodníčku očima jednoho z přespolních účastníků pana Pavla Vokáče:

Po dvouleté covidové pauze pořádali hukvaldští turisté jarní „Chodníček“ v  plné parádě, tedy především s občerstvením na vrchu Kubánkov. Počasí, které stejně jako my strádalo hygienickými opatřeními předchozích let, připravilo ideální den pro pochodování. Posuďte sami: okluzní fronta: 356-42, 359-44, 360-30, teplá fronta: 350-38, 345-34, 341-33, výška, tlak, teplota, rosný bod: 570-954-7, 6-3, 6 2.760-725-9, 9-14. Lepší počasí jsme si nemohli přát. Nejdříve jsme se vydali oborou za pečlivého dozoru stáda daňků pasoucích se pod rozkvetlými kaštany, poté do pořádného kopce lesem, vstříc na ohni opečenému buřtíku a orosené odměně. Cestou zpět do areálu hukvaldského koupaliště, kde nás čekala další odměna, jsme míjeli kamennou žábu (líbat jsme ji raději nezkoušeli, těžko říci v co by se proměnila), mohylu a Janáčkovu lavičku s nádherným výhledem na zříceninu hradu. Máme to sice  malinko dál (z Králova Dvora je to na Hukvaldy 400 km), ale „Chodníček“  za tu trochu peklíčka na D1 stojí.

Po mnoha letech opět na chodníčku