26.3.2011 Kazničov

Pro turistické akce hledáme zajímavá místa u nás i v zahraničí. Mnohokrát se ale potvrdí skutečnost, že i v blízkosti bydliště můžeme objevit mnoho zajímavostí. Kazničov v hukvaldské oboře je jedním z nich. Procházíme oborou a stoupáme krásným lesem k vrcholu, kde by nikdo nečekal obrovské kameny a skály prorostlé kořeny vzrostlých dubů a buků.

Těsně před vrcholem stoupáme ze silnice na lesní pěšinu nad skály, přitom se nám otevírají krásné rozhledy do údolí a na nedalekou rozhlednu na Bílé hoře. Skalnatá část vrcholu Kazničova přechází v prostornou louku, máme před sebou výhledy do údolí Ondřejnice a o kousek dál uvidíme zářit bílou stěnu hukvaldského hradu.Nádherné výhledy postupně končí a my opouštíme bránou na Paleskách tu část obory, která není veřejnosti volně přístupná. Teď už víme proč je Kazničov zařazen mezi zajímavá místa našeho okolí. Miroslav Nevlud, Fryčovice.

 

Poslední sobotu v březnu 2011 se uskutečnil 12. ročník tohoto turistického pochodu „Výstupy na kopce kolem naší obce „ a můžeme určitě psát o tradiční akci hukvaldských turistů. Na letošní start, který byl u oborní brány přišlo na 91 turistů.

Jen hrstka z nich vyšla i na hrad Hukvaldy a poté všichni prošli oborou, aby u ohrady na konci obory obdivovali statné divočáky, kterým jsme věnovali pár laskomin ( mrkev, kukuřice ). Odtud jsme se vydali na nejvyšší vrchol obory Kazničov ( 601 m.n.m. ). Ještě než jsme došli na Kazničov – pokochali jsme se výhledy z obory pod majákem na oblast Mniší, Kopřivnici, Štramberk a část Beskyd. Na Kazničově jsme udělali nezbytné foto všech 91 zúčastněných turistů a pokračovali jsme přes Palesky, kde jsme u brány museli podat zvýšený sportovní výkon v podobě překonání zavřené oborní brány. Vše dopadlo dobře, takže jsme vyrazili přes Sklenovskou hůrku na Fojtovy vrchy ( 424 m.n.m. ).

Z tohoto vrcholu vidíme jako na dlani město Příbor i celé Ostravsko, lázně Klimkovice, na jihu pak Palkovické hůrky , Oderské vrchy a Nízký Jeseník, Ondřejník a hřeben Radhošťě. Je to taky jeden z mála vrcholů, kdy při dobré viditelnosti je možno vidět jak Lysou horu na straně jedné, tak i Praděd na straně druhé. Pro milovníky paraglidingu je to ideální kopec pro začátečnické pokusy v tomto sportu. Hukvaldský hrad a obec Hukvaldy jsou z této lokality pěkné a určitě stálo za to při této akci tady vystoupat. Snad v nejbližší době bude tento vrchol i ozdoben krásnou zvoničkou, kterou dokončuje pan Navrat z Hukvald ( člen KČT Hukvaldy ), a která bude sloužit pro širokou veřejnost. Tímto patří poděkování i panu Větřilovi, který souhlasil s umístěním budoucí zvoničky na tomto vrcholu. Přes Vápenky docházíme k restauraci u Richarda – sponzora této akce, kde dostali všichni účastníci jeden nápoj zdarma. Dále pokračovalo v deštivém počasí jen na 20 turistů přes přední Babí horu, Babí horu a zadní Babí horu do cíle tohoto pochodu na Koupaliště, kde proběhlo zhodnocení této akce.

{joomplucat:19 limit=9|columns=3|ordering=random}

Celá galerie